aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 24-04-20 13:19:37 24 cs Čeština lampiony-smrti-jaderna-skladka-za-humny-je-stale-ve-hre Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře. html 3 platformaprotiulozisti.cz lampiony-smrti-jaderna-skladka-za-humny-je-stale-ve-hre Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře. 28.04.2019 00:00

Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře.

 

Hrozbu vybudování skladu radioaktivního odpadu si tuto sobotu připomněli aktivisté v Lubenci. Již několik let pálí i obyvatele Žihle, Blatna a Tisu, kteří žijí v rekreační oblasti – v zalesněné krajině chráněných rostlin, vzácných rašelinišť a ohrožených druhů zvířat. Některým lidem by kvůli „jadernému smetišti“ hrozilo vystěhování. Dva místní politici zřejmě více slyší na miliony od státu než na riziko pro budoucí generace a zdevastovanou přírodu v místě, které je zelenou Popelkou jinak vydrancovaného Ústeckého kraje. „Necháváme tu svým dětem odpad nejhoršího kalibru, to je smutné!“ pronesla důrazná slova lubenecká živnostnice Jitka Kantová.

Průvod se žlutými lampiony se symbolem radioaktivity, který se v sobotu večer vydal od lubeneckého rybníku, připomněl stále trvající boj proti výstavbě skladu vyhořelého paliva z elektráren v lokalitě Čertovka. Konal se v rámci každoročního Dne proti úložišti.

Občané z Lubence a nejbližšího okolí, které by bylo záměrem zasaženo, se ale ještě předtím sešli v tamním kulturním domě, aby se dozvěděli, co vyšlo najevo po odtajnění některých zpráv Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). A to poté, co byl letos vyměněn dosavadní ředitel této státní organizace, která se zabývá hledáním vhodné lokality pro umístění podzemního úložiště nebezpečného odpadu.

Úředník jásá, geolog vidí hazardování a mlžení

„Tohle je problém, který se týká všech,“ upozornil za spolek SOS Lubenec předseda Pavel Pavlík. Vláda měla z devíti vybraných lokalit zúžit jejich počet na čtyři, a to už v prosinci loňského roku. Dál se měla vybírat jedna hlavní a jedna záložní lokalita. Většina z míst, která jsou vytipována, se ale brání už řadu let a mnohá jsou zcela nevhodná. To se týká i Čertovky v Ústeckém kraji. „Je tu jeden velký problém – to palivo se sem prostě nevejde,“ konstatuje severočeský geolog Jiří Svejkovský, který doplňuje:

„Navíc tudy prochází významný Jáchymovský zlom, který rozsekává podloží na několik nepravidelných bloků. Celý masiv, do kterého se má vyhořelé palivo ukládat, je ohraničen zlomem: Když se na to podívá úředník od stolu, vidí na geologické mapě skoro pravidelný útvar tvořený žulou. Tak si řekne: ‚To je ideální místo.‘ Ale není to tak jednoduché…“ Kromě hlavních zlomů do místa zasahuje i několik příčných, tam je masiv porušen, do prasklin proniká voda, která pak zatéká do horniny, vymílá údolí a podobně.

„Voda je v tomto případě pro hlubinné úložiště největším nepřítelem. Lokalita by měla být z uvažování zcela vyloučena. Doufám, že se k tomu před rozhodováním opravdu sejdou odborníci. Doteď se tyto informace obcházejí, a ještě se z nich dělá výhoda,“ říká.

V některých lokalitách je voda v souvislosti s plánovaným úložištěm odpadu také citlivým tématem, i když z jiného soudku. Na Jihlavsku musejí odpůrci kvůli plánu „jaderného smetiště“ bránit svou pitnou vodu. SÚRAO vážně uvažuje o zřízení úložiště v lokalitě HRÁDEK. Tato lokalita se však nachází na evropském rozvodí a je nenahraditelným zdrojem vod jak pro okolní obce, tak i pro město Jihlava prostřednictvím vodní nádrže Hubenov. Zasahuje rovněž do povodí vodárenského toku Želivka (Švihov), který zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje. Případná kontaminace lokality radioaktivními odpady by vedla v krátkodobém časovém horizontu ke znehodnocení zdrojů pitné vody pro nemalou část obyvatelstva.

Odpor lidí, náklonnost politiků?

Státní správa úložišť má podle Svejkovského mnohem větší problém, než je ten geologický, a tím je nesouhlas obyvatel. „Úložiště radioaktivního odpadu je šílená věc. Je to tak velká stavba, že bez souhlasu lidí si to nikdo nedovolí postavit. A těmi lidmi nemyslím nás, ale hlavně zastupitele. My můžeme vyvolávat referenda, ale vidíte, že to k ničemu nevede,“ uvádí Jiří Svejkovský s tím, že problémem jsou zejména dva starostové, kteří zjevně slyší na finanční kompenzace od státu, a tak proti ničemu nebojují, ba naopak.

„Starostové Žihle a Blatna  – díky těmto dvěma lidem je lokalita stále na seznamu. Tvrdí, že jim to nevadí. Že by byli spokojeni, kdyby tu úložiště bylo,“ ukázal prstem na dva konkrétní regionální politiky, kteří hrají do karet státu, aniž akceptují názory veřejnosti.

„Máme do roku 2025, kdy se má lokalita a záložní lokalita vybrat, co dělat, abychom to uhráli,“ poznamenal Pavlík. „V tom roce už se má stavět podzemní laboratoř,“ podotkl Richard Kanta. „Když souhlasí s geologickým průzkumem, za který dostávají kompenzace, tak souhlasí už s budováním vstupních štol, a to už je počátek devastace,“ dovysvětlil geolog Svejkovským, co také vyplývá z dostupných materiálů, které má spolek SOS Lubenec k dispozici.

Jižní cíp Ústeckého kraje, který je ve své severní průmyslové části nazýváno „smetištěm republiky“ nebo „měsíční krajinou“, ještě skýtá možnost žít v nezdevastované krajině, která zahrnuje i nadregionální biocentra a zvláště chráněná území s ohroženým mlokem, chráněnými rostlinami a vzácnými rašeliništi.

Zamyslete se nad sebou, lidi!

„Ve společnosti je celkově velký nezájem o věci veřejné. Vezměte si, že my jako lidstvo tu žijeme sedm tisíc let a za posledních 20 let jsme vytvořili takový odpad, který nebude jakoby ještě v pořádku dalších 100 tisíc let. A tohle tu necháváme našim dětem, protože se chceme my dobře mít. Chceme mít jadernou energii, tak tu budoucí generaci necháváme odpad nejhoršího kalibru,“ měla potřebu říci lidem lubenecká obyvatelka a živnostnice Jitka Kantová, která proti ukládání jaderného „svinstva“ už kdysi lobbovala i v televizním pořadu Michaely Jílkové „Máte slovo“.

Na lokalitě Čertovka už má odpor proti jaderným odpadům doslova tradici. Zdejší kritici radioaktivního paliva mají letos radost například z toho, že se podařilo z vedení státní Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vytlačit dosavadního ředitele. „Po urputném boji Platformy proti úložišti byl ředitel odvolán, tajné zprávy zpřístupněny, a tak například vyplynulo, že už mají tři varianty povrchového areálu – u Lubence, u Blatna a teď i u Žihle…,“ prozradil veřejnosti Richard Kant.

Den proti úložišti v sobotu proběhl na osmi z devíti lokalit. Konal se již popáté. Někde se uskutečnily besedy, jinde happeningy nebo přímo protestní pochody.

Finální místo pro úložiště má být vybráno v roce 2025. Postup státu při jeho hledání kritizují obce a spolky sdružené v „Platformě proti hlubinnému úložišti“, která zahrnuje 32 obcí a měst a 14 spolků.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Dnes je vytipováno devět míst v rámci republiky. Do konce roku se měl seznam zúžit na čtyři. Čertovka v Ústeckém kraji se podle Správy úložišť radioaktivních odpadů jeví slibně. Je nadějnou variantou pro svůj horninový masiv: ze všech zvažovaných lokalit je místní granit nejstarší, a to zhruba 515 milionů let.

Lucie Bartoš, Parlamentnilisty.cz

Hrozbu vybudování skladu radioaktivního odpadu si tuto sobotu připomněli aktivisté v Lubenci. Již několik let pálí i obyvatele Žihle, Blatna a Tisu, kteří žijí v rekreační oblasti – v zalesněné krajině chráněných rostlin, vzácných rašelinišť a ohrožených druhů zvířat. Některým lidem by kvůli „jadernému smetišti“ hrozilo vystěhování.
article aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 01.05.2019 21:15:45 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens 58420068-10210883775730912-8631975561549316096-o.jpg 500 333 /include/mime_icons/jpeg.gif Velký do obsahu _files
sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 0 system system /cs/system/ test 0 test article 1 root_content /cs/ cile-platformy Cíle platformy /cs/cile-platformy/ 0 0 clenove-platformy Členové platformy /cs/clenove-platformy/ 0 0 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 0 kontakty Kontakty /cs/kontakty/ 0 0 press Press /cs/press/ 0 0 system system /cs/system/ 0 0 sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 1 0 slider Slider /cs/system/slider/ 1 0 stranka-nenalezena Stránka nenalezena /cs/system/stranka-nenalezena/ 1 0 titulka-2-bannery-novinky-automaticky Titulka 3 bannery /cs/system/titulka-2-bannery-novinky-automaticky/ 1 0 4 6 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 den-proti-ulozisti-2024-sobota-20-dubna 0 Den proti úložišti 2024 - sobota 20. dubna - Program protestu v lokalitách
I letošní rok si obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 20. dubna 2024 připomenou své oprávněné zájmy na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 8. ročník.
article 09.04.2024 00:00 16.04.2024 10:03:45 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ dpu-banner-2024.jpg 500 170
obce-a-spolky-se-nevzdavaji-20-dubna-2024-den-proti-ulozisti-na-vybranych-lokalitach 0 20. dubna 2024: Den proti úložišti na vybraných lokalitách - souhrnná zpráva
Tisková zpráva. Sobotu 20. dubna 2024 si obce a spolky ohrožené projektem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů zvolily jako datum osmého ročníku společného protestu pod názvem Den proti úložišti. Ten má připomenout nesplněné sliby politiků o posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem. S tímto stavem se pořádající rozhodně nehodlají smířit a proto také již více než rok vzdorují snaze Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení geologických průzkumných prací.
article 04.04.2024 11:44:07 05.04.2024 08:19:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ sud-skrtnuty.jpg 250 223
vice-reaktoru-vetsi-hlubinne-uloziste-zohledni-to-poslanci-pri-hlasovani-o-zakonu-o-ulozisti 0 Více reaktorů = větší hlubinné úložiště! Zohlední to poslanci při hlasování o zákonu o úložišti?
Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva [1]. Budou-li čtyři, k nim dalších deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ a ještě dojde k prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren, výrazně narostou požadavky na množství vysocearadioaktivních odpadů, které by měly skončit v úložišti pod našimi obcemi.
article 06.02.2024 09:20:36 06.02.2024 09:22:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2-2.jpeg 300 100
predseda-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-nezavislost-rozhodovani-o-ulozisti 0 Předseda Nejvyššího správního soudu a nezávislost rozhodování o úložišti?
Názor soudce Karla Šimky, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Během projednávání zákona o úložišti v obou komorách Parlamentu zazníval i z úst ministra průmyslu Jozefa Síkely. Představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy úložišť radioaktivních odpadů a dalších institucí jej začali používat ihned poté, co byl zveřejněn v odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu ve sporu o stanovení průzkumného území pro vyhledávání hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek v roce 2020.
article 26.01.2024 12:14:16 27.01.2024 12:18:07 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
jak-dopadne-zakon-o-ulozisti-rozhodnou-poslanci 0 Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna bude na schůzi, která pokračuje dnes odpoledne, rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm [1]. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 55 měst, obcí a spolků z vybraných lokalit vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten na podnět Hany Žákové (zvolená za STAN) chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který ji starostům osobně slíbil.
article 23.01.2024 12:18:09 27.01.2024 12:19:48 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
podle-senatu-ma-o-ulozisti-rozhodovat-i-parlament-narovnani-prav-obci-ale-nadale-chybi 0 Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí
Tisková zpráva. Senátoři a senátorky dnes projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.
article 22.12.2023 08:32:34 22.12.2023 08:35:21 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-snemovnou-poslanci-odmitli-podporit-obce-i-zapojeni-parlamentu 0 Zákon o úložišti prošel Sněmovnou – poslanci odmítli podpořit obce i zapojení Parlamentu
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu dnes schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu. Poslanci odmítli návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD) na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky.
article 20.11.2023 10:49:01 21.11.2023 16:15:30 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
snemovni-finale-k-zakonu-o-ulozisti-podpori-poslanci-obce-nebo-je-hodi-pres-palubu 0 Sněmovní finále k zákonu o úložišti – podpoří poslanci obce nebo je hodí přes palubu?
Tisková. zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu „Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ a o změnách, které mají vládní návrh proměnit [1]. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Platforma proti hlubinnému úložišti, která nyní sdružuje 56 měst, obcí i spolků vnímá kriticky již vládní návrh z ledna, který dostatečně nenaplňuje roky slibované posílení dnes nevyhovujícího postavení samospráv obcí při povolování této unikátní stavby. Proto podporuje návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD), které přináší požadovanou změnu.
article 02.11.2023 10:03:45 02.11.2023 10:06:26 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
splni-vladni-koalice-svuj-predvolebni-slib 0 Splní vládní koalice svůj předvolební slib?
Tisková zpráva. Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují.
article 17.09.2023 12:06:19 18.09.2023 09:19:58 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk press Press /cs/press/ logopsp.jpg 220 158
mezi-schvalenymi-navrhy-hospodarskeho-vyboru-pozadovany-souhlas-obci-s-ulozistem-chybi 0 Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí
Tisková zpráva. Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi...
article 23.06.2023 00:00 25.06.2023 13:41:38 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ cedule-souhlas-obci.jpg 500 422
neplnene-vladni-sliby-ve-veci-uloziste-posiluji-spojenectvi-dotcenych-obci-a-spolku-napric-republikou 0 Neplněné vládní sliby ve věci úložiště posilují spojenectví dotčených obcí a spolků napříč republikou
Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Tedy na jedné ze čtyř lokalit, která je ohrožena budoucím hlubinným úložištěm vysoceradioaktivních odpadů a od státní Správy úložišť dostala krycí jméno Horka.
article 22.06.2023 08:22:41 22.06.2023 08:23:57 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ platforma.jpg 500 334
k-platforme-proti-hlubinnemu-ulozisti-se-pripojily-dalsi-ctyri-obce-ma-56-clenu 0 K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
article 21.06.2023 10:13:07 25.06.2023 13:42:39 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-prvnim-ctenim-v-poslanecke-snemovne-obce-doufaji-v-jeho-zmenu 0 Zákon o úložišti prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, obce doufají v jeho změnu
Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel dnes „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“, projednán má být v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, ale i další dotčené obce usilují o přijetí takových pozměňovacích návrhů, které zajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon..
article 03.05.2023 22:19:21 03.05.2023 22:24:02 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-horka 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Horka
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:26:59 19.04.2023 20:50:44 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ den-proti-ulozisti-v-budisove-denik-galerie-800-2x.jpg 500 374
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:17:45 19.04.2023 20:47:08 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 1012494-300-285.jpg 300 285
164 11 s-2 1 s-2 2 s-3 3 s-4 4 s-5 5 s-6 6 s-7 7 s-8 8 s-9 9 s-10 10 s-11 11
1 uvod cs Čeština
f_login Přihlášení: form_id_login https://www.platformaprotiulozisti.cz:443/cs/aktuality/lampiony-smrti-jaderna-skladka-za-humny-je-stale-ve-hre.html return mod_login_on_submit(); multipart/form-data ed_login text Jméno: ed_password password Heslo: b_login submit Přihlásit se b_login hidden 1 _sender_ hidden login
/mod/search/cs/page_system multipart/form-data ed_search_query Hledat: b_search_query2 Vyhledat b_search_query Vyhledat _sender_ search

    Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře.

     

    Hrozbu vybudování skladu radioaktivního odpadu si tuto sobotu připomněli aktivisté v Lubenci. Již několik let pálí i obyvatele Žihle, Blatna a Tisu, kteří žijí v rekreační oblasti – v zalesněné krajině chráněných rostlin, vzácných rašelinišť a ohrožených druhů zvířat. Některým lidem by kvůli „jadernému smetišti“ hrozilo vystěhování. Dva místní politici zřejmě více slyší na miliony od státu než na riziko pro budoucí generace a zdevastovanou přírodu v místě, které je zelenou Popelkou jinak vydrancovaného Ústeckého kraje. „Necháváme tu svým dětem odpad nejhoršího kalibru, to je smutné!“ pronesla důrazná slova lubenecká živnostnice Jitka Kantová.

    Průvod se žlutými lampiony se symbolem radioaktivity, který se v sobotu večer vydal od lubeneckého rybníku, připomněl stále trvající boj proti výstavbě skladu vyhořelého paliva z elektráren v lokalitě Čertovka. Konal se v rámci každoročního Dne proti úložišti.

    Občané z Lubence a nejbližšího okolí, které by bylo záměrem zasaženo, se ale ještě předtím sešli v tamním kulturním domě, aby se dozvěděli, co vyšlo najevo po odtajnění některých zpráv Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). A to poté, co byl letos vyměněn dosavadní ředitel této státní organizace, která se zabývá hledáním vhodné lokality pro umístění podzemního úložiště nebezpečného odpadu.

    Úředník jásá, geolog vidí hazardování a mlžení

    „Tohle je problém, který se týká všech,“ upozornil za spolek SOS Lubenec předseda Pavel Pavlík. Vláda měla z devíti vybraných lokalit zúžit jejich počet na čtyři, a to už v prosinci loňského roku. Dál se měla vybírat jedna hlavní a jedna záložní lokalita. Většina z míst, která jsou vytipována, se ale brání už řadu let a mnohá jsou zcela nevhodná. To se týká i Čertovky v Ústeckém kraji. „Je tu jeden velký problém – to palivo se sem prostě nevejde,“ konstatuje severočeský geolog Jiří Svejkovský, který doplňuje:

    „Navíc tudy prochází významný Jáchymovský zlom, který rozsekává podloží na několik nepravidelných bloků. Celý masiv, do kterého se má vyhořelé palivo ukládat, je ohraničen zlomem: Když se na to podívá úředník od stolu, vidí na geologické mapě skoro pravidelný útvar tvořený žulou. Tak si řekne: ‚To je ideální místo.‘ Ale není to tak jednoduché…“ Kromě hlavních zlomů do místa zasahuje i několik příčných, tam je masiv porušen, do prasklin proniká voda, která pak zatéká do horniny, vymílá údolí a podobně.

    „Voda je v tomto případě pro hlubinné úložiště největším nepřítelem. Lokalita by měla být z uvažování zcela vyloučena. Doufám, že se k tomu před rozhodováním opravdu sejdou odborníci. Doteď se tyto informace obcházejí, a ještě se z nich dělá výhoda,“ říká.

    V některých lokalitách je voda v souvislosti s plánovaným úložištěm odpadu také citlivým tématem, i když z jiného soudku. Na Jihlavsku musejí odpůrci kvůli plánu „jaderného smetiště“ bránit svou pitnou vodu. SÚRAO vážně uvažuje o zřízení úložiště v lokalitě HRÁDEK. Tato lokalita se však nachází na evropském rozvodí a je nenahraditelným zdrojem vod jak pro okolní obce, tak i pro město Jihlava prostřednictvím vodní nádrže Hubenov. Zasahuje rovněž do povodí vodárenského toku Želivka (Švihov), který zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje. Případná kontaminace lokality radioaktivními odpady by vedla v krátkodobém časovém horizontu ke znehodnocení zdrojů pitné vody pro nemalou část obyvatelstva.

    Odpor lidí, náklonnost politiků?

    Státní správa úložišť má podle Svejkovského mnohem větší problém, než je ten geologický, a tím je nesouhlas obyvatel. „Úložiště radioaktivního odpadu je šílená věc. Je to tak velká stavba, že bez souhlasu lidí si to nikdo nedovolí postavit. A těmi lidmi nemyslím nás, ale hlavně zastupitele. My můžeme vyvolávat referenda, ale vidíte, že to k ničemu nevede,“ uvádí Jiří Svejkovský s tím, že problémem jsou zejména dva starostové, kteří zjevně slyší na finanční kompenzace od státu, a tak proti ničemu nebojují, ba naopak.

    „Starostové Žihle a Blatna  – díky těmto dvěma lidem je lokalita stále na seznamu. Tvrdí, že jim to nevadí. Že by byli spokojeni, kdyby tu úložiště bylo,“ ukázal prstem na dva konkrétní regionální politiky, kteří hrají do karet státu, aniž akceptují názory veřejnosti.

    „Máme do roku 2025, kdy se má lokalita a záložní lokalita vybrat, co dělat, abychom to uhráli,“ poznamenal Pavlík. „V tom roce už se má stavět podzemní laboratoř,“ podotkl Richard Kanta. „Když souhlasí s geologickým průzkumem, za který dostávají kompenzace, tak souhlasí už s budováním vstupních štol, a to už je počátek devastace,“ dovysvětlil geolog Svejkovským, co také vyplývá z dostupných materiálů, které má spolek SOS Lubenec k dispozici.

    Jižní cíp Ústeckého kraje, který je ve své severní průmyslové části nazýváno „smetištěm republiky“ nebo „měsíční krajinou“, ještě skýtá možnost žít v nezdevastované krajině, která zahrnuje i nadregionální biocentra a zvláště chráněná území s ohroženým mlokem, chráněnými rostlinami a vzácnými rašeliništi.

    Zamyslete se nad sebou, lidi!

    „Ve společnosti je celkově velký nezájem o věci veřejné. Vezměte si, že my jako lidstvo tu žijeme sedm tisíc let a za posledních 20 let jsme vytvořili takový odpad, který nebude jakoby ještě v pořádku dalších 100 tisíc let. A tohle tu necháváme našim dětem, protože se chceme my dobře mít. Chceme mít jadernou energii, tak tu budoucí generaci necháváme odpad nejhoršího kalibru,“ měla potřebu říci lidem lubenecká obyvatelka a živnostnice Jitka Kantová, která proti ukládání jaderného „svinstva“ už kdysi lobbovala i v televizním pořadu Michaely Jílkové „Máte slovo“.

    Na lokalitě Čertovka už má odpor proti jaderným odpadům doslova tradici. Zdejší kritici radioaktivního paliva mají letos radost například z toho, že se podařilo z vedení státní Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vytlačit dosavadního ředitele. „Po urputném boji Platformy proti úložišti byl ředitel odvolán, tajné zprávy zpřístupněny, a tak například vyplynulo, že už mají tři varianty povrchového areálu – u Lubence, u Blatna a teď i u Žihle…,“ prozradil veřejnosti Richard Kant.

    Den proti úložišti v sobotu proběhl na osmi z devíti lokalit. Konal se již popáté. Někde se uskutečnily besedy, jinde happeningy nebo přímo protestní pochody.

    Finální místo pro úložiště má být vybráno v roce 2025. Postup státu při jeho hledání kritizují obce a spolky sdružené v „Platformě proti hlubinnému úložišti“, která zahrnuje 32 obcí a měst a 14 spolků.

    Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

    Dnes je vytipováno devět míst v rámci republiky. Do konce roku se měl seznam zúžit na čtyři. Čertovka v Ústeckém kraji se podle Správy úložišť radioaktivních odpadů jeví slibně. Je nadějnou variantou pro svůj horninový masiv: ze všech zvažovaných lokalit je místní granit nejstarší, a to zhruba 515 milionů let.

    Lucie Bartoš, Parlamentnilisty.cz