aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 24-03-28 21:09:17 24 cs Čeština den-proti-ulozisti-hradek Den proti úložišti 2023 - z médií - Hrádek html 3 platformaprotiulozisti.cz den-proti-ulozisti-hradek Den proti úložišti 2023 - z médií - Hrádek 18.04.2023 00:00

Den proti úložišti 2023 -  z médií - Hrádek


Ochranné obleky, polévka v horké komoře, jodové tablety.

Lidé v Hrádku přišli na Den proti úložišti

Videa z akce najdete zde.

Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“

Každému návštěvníkovi dnešní protestní akce organizátoři nabídli jednorázový ochranný oblek, k tomu si v případě potřeby mohli dát „jodovou“ tabletu. Na zahřátí byla k dispozici horká zeleninová polévka.

„Náš spolek KUŠ pořádá i letos tradiční pochod, či chcete-li běh proti úložišti. Vždy býval poslední víkend v květnu, teď bude 10. června. Běh bude mít letos již 20. ročník. Trasu lze běžet, jít, jít s kočárkem, projet na kole, koloběžce či třeba na koni. Trasa je půlmaratonová, tedy 21 kilometrů,“ řekl redakci Drbny na začátku dnešní akce jeden z organizátorů Matěj Kolář, který v tu samou chvíli dochucoval polévku. Tu vařil v místě případné horké komory. „Dnes se připojujeme k celorepublikové akce Den proti úložišti, protože jsme členy Platformy proti úložišti,“ doplnil Kolář.

Nadzemní část úložiště jaderného odpadu bude mít rozlohu 23 hektarů. To starosta jedné z dotčených lokalit Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák přirovnal ke 30 fotbalovým hřištím. „Podzemní část zabere plochu o velikosti 440 hektarů, to už je 700 fotbalových hřišť,“ vyčíslil Zdeněk Dvořák.

Ve výčtu plánovaných prací zmínil i to, že během výstavby úložiště má být celkem vyrubáno přes dva miliony m3 horniny. Realizace stavby by měla trvat zhruba 30 let, při 250 pracovních dní za rok to podle Dvořáka v přepočtu vychází na 70 „tatrovek“ denně. „To tedy znamená, že přes naši obec projede náklaďák každých šest minut,“ sdělil lidem na dnešní akci starosta Dolní Cerekve.

Ten dále připomněl společné memorandum 17 dotčených obcí obou lokalit a zástupců Kraje Vysočina, k jeho podpisu došlo 31. ledna 2023. Dvořák se krátce dotknul také návrhu zákona o hlubinném úložišti, ten by podle něj bylo ideální celý přepracovat. „Nebo alespoň prosadit jeho pozměňovací návrh,“ dodal dolnocerekvický starosta s tím, že první čtení zmíněného zákona by ve Sněmovně mělo proběhnout příští týden.

Starosta Dvořák dále vyjmenoval „provozní“ problémy, které by vyvstaly v okamžiku samotné výstavby areálu. „Zhruba 400 lidí, kteří se budou na výstavbě podílet, musí někde bydlet. Jejich děti musí chodit někam do školky, do školy, musí někam chodit k holiči, musí jim někdo uvařit, někam musí téct voda, kterou spláchnou. A tyhle problémy stát vůbec neřeší,“ vyjmenoval Dvořák.

Početnou skupinu účastníků na Dni proti úložišti tvořili obyvatelé Rohozné, která by měla v případě výstavby úložiště být druhou nejvíce dotčenou obcí. Mezi nimi byl i Vladimír Fiala. „Takové akce by určitě mohly pomoci, a to minimálně v tom, že téma hlubinného úložiště neusnulo, že to téma tu stále je a je aktuální. A doufáme, že se o tom dozví další lidé a přidají se k nám,“ řekl dnes na místě Vladimír Fiala.

Co se týče samotné stavby, největší strach má ze samotné výstavby. „Mě se dotkne nejvíc, protože bydlím v Rohozné. A co se týče samotného provozu, tak bych se nejvíc bál případné sabotáže. Třeba úmyslného vyvolání nějaké poruchy. Věřím, že pokud by k tomu došlo, že plány budou fajn, že to bude namyšleno bezpečně, ale jak jsme si v minulosti vyzkoušeli, jakékoliv lidské dílo, jakýkoliv lidský výtvor, není dokonalý,“ řekl obyvatel Rohozné.

Podobně mluvila i přítomná starostka Rohozné Štěpánka Šteflová. I ona se dnes na dotaz Drbny zamyslela nad tím, co ji v souvislosti s případnou výstavbou nejvíc trápí. „Samotného uložení se nebojím. Bojím se té samotné stavby. Není to vůbec dořešené. Nikdo si to neumí představit, jen teď nám dělá problém umístit děti do školky, je málo pediatrů i praktiků pro dospělé, zubařů. Tady v okolí nemáme kapacity v řadě věcí. Je tu řada otázek, které se týkají ubytování, stravování, dopravy a tak dále,“ zamyslela se Štěpánka Šteflová. Dnešní akci ocenila, potěšilo ji i to, kolik přišlo lidí. „Tyto akce už trvají dlouho, jsem ráda, že se pořádají. Dnes mám radost, že tu byl snad rekordní počet účastníků. Dnes tu vidím dokonce i lidi z Batelova. Dříve přišli jen ti lidé, kterých se to bezprostředně týkalo.“

„Musíme se bránit."

Obavy má i oslovený Milan Podolák z Dolní Cerekve. „Krásná příroda, dobrá voda, to je všechno, co naše děti jednou budou také potřebovat. To teď potřebujeme bránit. Nejvíc se bojím samotné stavby, protože to je obrovský areál a spoustu lidí. A největší problém bude s dopravou. Když tu bude každých šest minut jezdit náklaďák, tak tady bude nepřetržitý proud aut. A to tu přece nechceme. Spoustu věcí o tom nevím. Lidé se bojí určitě i kvůli tomu, že jsou málo informovaní. Vláda ze své pozice obyčejný lid podceňuje. Nevědomosti lidí může vláda třeba i zneužít,“ svěřil se Drbně Milan Podolák.

Mezi návštěvníky byla i řada dětí, ty měly radost z velkých kaluží všude na poli. I děti měly kromě holínek na nohách oblečený ochranný oblek. S umístěním úložiště v lokalitě Hrádek nesouhlasí ani devítiletá Anežka Šuplerová, která na dnešní akci dorazila s maminkou. „Úložiště bych nechtěla, protože by škodilo krajině,“ vyjádřila se Anežka Šuplerová, jež bydlí s rodinou přímo nad prostorem, kde by se měl případně ukládat radioaktivní odpad.

„Z oblékání mi bylo zvláštně."

Pravidelným účastníkem setkání, jejichž hlavním cílem je vyjádřit nesouhlas s výstavbou úložiště, je Jiří Fiala z Rohozné. I on se dnes dopoledne zamyslel nad tím, co by obyvatele čekalo, kdyby lokalita Hrádek „zvítězila“ mezi čtyřmi finálními lokalitami a k výstavbě úložiště by zde opravdu došlo. „Jsem tu dnes proto, že to tady mám rád. Pomáhal jsem tady své blízké oblíkat do těch obleků a byl to pro mě strašně zvláštní pocit. Dnes je to jen jako ze srandy, ale ona to vlastně může být realita. Kdyby se tu fakt začalo stavět, tak by mě to hodně bolelo hlavně kvůli krajině, kde jsem vyrůstal, kterou dobře znám,“ posteskl si Jiří Fiala a dodal, že s místem, kde by měl areál vyrůst, je od dětství hodně spjatý.

Krátce zhodnotil také postup Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), chybí mu hlavně chybějící odpovědi na konkrétní otázky. „Jednání SÚRAO mi nepřijde kompetentní. Myslím hlavně kvůli tomu, jak změnili umístění úložiště a prezentovali to tak, že na to přišli sami. Přitom na to upozornil náš právník zastupující lokalitu Luboš Kliment. Jsem vysazený i na to, že SÚRAO na každou otázku mlčí. Nic nám neřeknou, když se na něco zeptáme,“ myslí si Jiří Fiala.

Dalšími dvěma lokalitami, které postoupily do „finálové čtyřky", jsou Březový potok na Horažďovicku v Plzeňském kraji a Janoch u Temelína v Jihočeském kraji. Z Vysočiny  do úzkého výběru postoupily hned dvě výše zmíněné lokality, tedy Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku.

Obce se vytrvale brání

Dotčené obce ve čtyřech lokalitách se vybudování úložiště dlouhodobě brání. Třeba zástupci z Hrádku na Jihlavsku argumentují případnými negativními dopady na tamní zdroje pitné vody. Zástupci obcí poukazují na to, že jejich územím prochází evropské rozvodí. Voda podle nich odtud odtéká jak do vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem do povodí Želivky. Jejich právník Luboš Kliment navíc loni našel dokument, kde je zanesené ochranné pásmo v povodí řeky Jihlavy. V minulých suchých letech pomáhala voda z řeky zásobovat obyvatele Jihlavy.

Zdroje pitné vody

„Je evidentní, že stát na straně jedné uvažuje o umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů do lokality Hrádek, a na straně druhé se v této lokalitě nachází klíčové zdroje pitné vody národního významu a stát stanovil ochranná pásma, za účelem ochrany a zachování těchto klíčových národních zdrojů pitné vody specifikovaných shora," uvedl již dříve právní zástupce lokality Hrádek Luboš Kliment.

Ve druhé polovině loňského listopadu navštívil zástupce lokality Hrádek na Vysočině Lukáš Vondrovic, nový ředitel SÚRAO. Starostům osmi dotčených obcí v lokalitě Hrádek na schůzce sdělil pro ně neradostnou zprávu - případné úložiště s největší pravděpodobností začne fungovat o 15 let dříve, než bylo původně plánováno. Jak Jihlavské Drbně po této schůzce vysvětlil ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic, k posunu termínu by mohlo dojít kvůli takzvané zmíněné evropské taxonomii.

Zdroj: jihlavska.drbna.cz
Autor:  Lenka Dvořáková

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++  

Hrádek dál brojí proti úložišti

18.4.2023

Více než stovka lidí se zúčastnila v sobotu dopoledne protestní akce v Dolní Cerekvi. Přímo v lokalitě, kde má nejpozději od roku 2050 začít fungovat úložiště vyhořelého jaderného paliva, se sešli odpůrci jeho výstavby.

„Nechci akci říkat, že byla protestní, i když částečně to protest byl. Hlavně jsme chtěli upozornit na všechny problémy, které se s procesem výběru úložiště dějí. Navíc jsme zjistili, že spousta lidí nejen u nás, ale i v okolí neví, jak konkrétně má povrchový areál v daném území vypadat,“ uvedl k akci starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák s tím, že areál má vzniknout na ploše více než 20 hektarů.

„Přirovnávám to k našemu JZD, které má šest hektarů nebo naší místní části Spělov, která má o hektar více než zemědělské družstvo. Všichni byli v šoku, že to má být čtyřikrát větší,“ dodává starosta.

Starosta v souvislosti s úložištěm upozorňuje na další problémy. Pokud by vzniklo na území Hrádku. „Má tam pracovat 450 lidí. Nikdo neřekl, kde budou bydlet, kam budou dávat děti do školy, školky, kam poteče voda, kterou spláchnou. Veškerá infrastruktura na to musí být kapacitní, což v této chvíli není.

Zdroj: jihlavske-listy.cz

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

Co si tady navaříme, to si taky sníme. Den proti úložišti na Hrádku

Zdroj. Jihlavský deník
19. 4. 2023, 09:48

Desítky bubáků, nemotorných kosmonautů v ochranných oblecích. Naděje čtená nohama, že je stále ještě co pošlapat. Odpůrci hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek se setkali v sobotu 15. dubna mezi Dolní Cerekví a Rohoznou, kde by budoucí úložiště mohlo stát. Podívejte se na situaci na místě objektivem Milana Slavingera.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák okomentoval situaci následovně: V sobotu jsme na setkání ke Dni proti úložišti více než stovce (možná i 150) občanů poskytli všechny dostupné informace a to včetně rozsahu potenciálního povrchového úložiště, problémů, na které neustále upozorňujeme, a aktivitách spojených s projednávaným zákonem o hlubinném úložišti. Ve spolupráci se spolky z lokality pak v místě horké komory bylo možné ochutnat polévku a pivo. Celá akce totiž byla letos uspořádaná s podtitulem „Co si tady navaříme, to si taky sníme“.

Luboš Kliment

Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“
article aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 25.04.2023 10:14:52 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk size3-16815687560683-152-video-ochranne-obleky-polevka-v-horke-komore-jodove-tablety-lide-v-hradku-prisli-na-den-proti-ulozis.jpg 500 289 /include/mime_icons/jpeg.gif Velký do obsahu _files
sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 0 system system /cs/system/ test 0 test article 1 root_content /cs/ cile-platformy Cíle platformy /cs/cile-platformy/ 0 0 clenove-platformy Členové platformy /cs/clenove-platformy/ 0 0 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 0 kontakty Kontakty /cs/kontakty/ 0 0 press Press /cs/press/ 0 0 system system /cs/system/ 0 0 sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 1 0 slider Slider /cs/system/slider/ 1 0 stranka-nenalezena Stránka nenalezena /cs/system/stranka-nenalezena/ 1 0 titulka-2-bannery-novinky-automaticky Titulka 3 bannery /cs/system/titulka-2-bannery-novinky-automaticky/ 1 0 4 6 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 vice-reaktoru-vetsi-hlubinne-uloziste-zohledni-to-poslanci-pri-hlasovani-o-zakonu-o-ulozisti 0 Více reaktorů = větší hlubinné úložiště! Zohlední to poslanci při hlasování o zákonu o úložišti?
Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva [1]. Budou-li čtyři, k nim dalších deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ a ještě dojde k prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren, výrazně narostou požadavky na množství vysocearadioaktivních odpadů, které by měly skončit v úložišti pod našimi obcemi.
article 06.02.2024 09:20:36 06.02.2024 09:22:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2-2.jpeg 300 100
predseda-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-nezavislost-rozhodovani-o-ulozisti 0 Předseda Nejvyššího správního soudu a nezávislost rozhodování o úložišti?
Názor soudce Karla Šimky, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Během projednávání zákona o úložišti v obou komorách Parlamentu zazníval i z úst ministra průmyslu Jozefa Síkely. Představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy úložišť radioaktivních odpadů a dalších institucí jej začali používat ihned poté, co byl zveřejněn v odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu ve sporu o stanovení průzkumného území pro vyhledávání hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek v roce 2020.
article 26.01.2024 12:14:16 27.01.2024 12:18:07 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
jak-dopadne-zakon-o-ulozisti-rozhodnou-poslanci 0 Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna bude na schůzi, která pokračuje dnes odpoledne, rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm [1]. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 55 měst, obcí a spolků z vybraných lokalit vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten na podnět Hany Žákové (zvolená za STAN) chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který ji starostům osobně slíbil.
article 23.01.2024 12:18:09 27.01.2024 12:19:48 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
podle-senatu-ma-o-ulozisti-rozhodovat-i-parlament-narovnani-prav-obci-ale-nadale-chybi 0 Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí
Tisková zpráva. Senátoři a senátorky dnes projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.
article 22.12.2023 08:32:34 22.12.2023 08:35:21 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-snemovnou-poslanci-odmitli-podporit-obce-i-zapojeni-parlamentu 0 Zákon o úložišti prošel Sněmovnou – poslanci odmítli podpořit obce i zapojení Parlamentu
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu dnes schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu. Poslanci odmítli návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD) na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky.
article 20.11.2023 10:49:01 21.11.2023 16:15:30 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
snemovni-finale-k-zakonu-o-ulozisti-podpori-poslanci-obce-nebo-je-hodi-pres-palubu 0 Sněmovní finále k zákonu o úložišti – podpoří poslanci obce nebo je hodí přes palubu?
Tisková. zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu „Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ a o změnách, které mají vládní návrh proměnit [1]. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Platforma proti hlubinnému úložišti, která nyní sdružuje 56 měst, obcí i spolků vnímá kriticky již vládní návrh z ledna, který dostatečně nenaplňuje roky slibované posílení dnes nevyhovujícího postavení samospráv obcí při povolování této unikátní stavby. Proto podporuje návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD), které přináší požadovanou změnu.
article 02.11.2023 10:03:45 02.11.2023 10:06:26 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
splni-vladni-koalice-svuj-predvolebni-slib 0 Splní vládní koalice svůj předvolební slib?
Tisková zpráva. Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují.
article 17.09.2023 12:06:19 18.09.2023 09:19:58 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk press Press /cs/press/ logopsp.jpg 220 158
mezi-schvalenymi-navrhy-hospodarskeho-vyboru-pozadovany-souhlas-obci-s-ulozistem-chybi 0 Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí
Tisková zpráva. Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi...
article 23.06.2023 00:00 25.06.2023 13:41:38 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ cedule-souhlas-obci.jpg 500 422
neplnene-vladni-sliby-ve-veci-uloziste-posiluji-spojenectvi-dotcenych-obci-a-spolku-napric-republikou 0 Neplněné vládní sliby ve věci úložiště posilují spojenectví dotčených obcí a spolků napříč republikou
Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Tedy na jedné ze čtyř lokalit, která je ohrožena budoucím hlubinným úložištěm vysoceradioaktivních odpadů a od státní Správy úložišť dostala krycí jméno Horka.
article 22.06.2023 08:22:41 22.06.2023 08:23:57 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ platforma.jpg 500 334
k-platforme-proti-hlubinnemu-ulozisti-se-pripojily-dalsi-ctyri-obce-ma-56-clenu 0 K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
article 21.06.2023 10:13:07 25.06.2023 13:42:39 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-prvnim-ctenim-v-poslanecke-snemovne-obce-doufaji-v-jeho-zmenu 0 Zákon o úložišti prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, obce doufají v jeho změnu
Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel dnes „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“, projednán má být v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, ale i další dotčené obce usilují o přijetí takových pozměňovacích návrhů, které zajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon..
article 03.05.2023 22:19:21 03.05.2023 22:24:02 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-horka 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Horka
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:26:59 19.04.2023 20:50:44 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ den-proti-ulozisti-v-budisove-denik-galerie-800-2x.jpg 500 374
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:17:45 19.04.2023 20:47:08 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 1012494-300-285.jpg 300 285
den-proti-ulozisti-hradek 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Hrádek
Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“
article 18.04.2023 00:00 25.04.2023 10:14:52 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ size3-16815687560683-152-video-ochranne-obleky-polevka-v-horke-komore-jodove-tablety-lide-v-hradku-prisli-na-den-proti-ulozis.jpg 500 289
den-proti-ulozisti-z-medii-brezovy-potok 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Březový potok
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 17.04.2023 11:07:05 19.04.2023 20:49:47 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ screenshot-2023-04-17-at-11-14-12.png 500 270
162 11 s-2 1 s-2 2 s-3 3 s-4 4 s-5 5 s-6 6 s-7 7 s-8 8 s-9 9 s-10 10 s-11 11
1 uvod cs Čeština
f_login Přihlášení: form_id_login https://www.platformaprotiulozisti.cz:443/cs/aktuality/den-proti-ulozisti-hradek.html return mod_login_on_submit(); multipart/form-data ed_login text Jméno: ed_password password Heslo: b_login submit Přihlásit se b_login hidden 1 _sender_ hidden login
/mod/search/cs/page_system multipart/form-data ed_search_query Hledat: b_search_query2 Vyhledat b_search_query Vyhledat _sender_ search

    Den proti úložišti 2023 -  z médií - Hrádek


    Ochranné obleky, polévka v horké komoře, jodové tablety.

    Lidé v Hrádku přišli na Den proti úložišti

    Videa z akce najdete zde.

    Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“

    Každému návštěvníkovi dnešní protestní akce organizátoři nabídli jednorázový ochranný oblek, k tomu si v případě potřeby mohli dát „jodovou“ tabletu. Na zahřátí byla k dispozici horká zeleninová polévka.

    „Náš spolek KUŠ pořádá i letos tradiční pochod, či chcete-li běh proti úložišti. Vždy býval poslední víkend v květnu, teď bude 10. června. Běh bude mít letos již 20. ročník. Trasu lze běžet, jít, jít s kočárkem, projet na kole, koloběžce či třeba na koni. Trasa je půlmaratonová, tedy 21 kilometrů,“ řekl redakci Drbny na začátku dnešní akce jeden z organizátorů Matěj Kolář, který v tu samou chvíli dochucoval polévku. Tu vařil v místě případné horké komory. „Dnes se připojujeme k celorepublikové akce Den proti úložišti, protože jsme členy Platformy proti úložišti,“ doplnil Kolář.

    Nadzemní část úložiště jaderného odpadu bude mít rozlohu 23 hektarů. To starosta jedné z dotčených lokalit Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák přirovnal ke 30 fotbalovým hřištím. „Podzemní část zabere plochu o velikosti 440 hektarů, to už je 700 fotbalových hřišť,“ vyčíslil Zdeněk Dvořák.

    Ve výčtu plánovaných prací zmínil i to, že během výstavby úložiště má být celkem vyrubáno přes dva miliony m3 horniny. Realizace stavby by měla trvat zhruba 30 let, při 250 pracovních dní za rok to podle Dvořáka v přepočtu vychází na 70 „tatrovek“ denně. „To tedy znamená, že přes naši obec projede náklaďák každých šest minut,“ sdělil lidem na dnešní akci starosta Dolní Cerekve.

    Ten dále připomněl společné memorandum 17 dotčených obcí obou lokalit a zástupců Kraje Vysočina, k jeho podpisu došlo 31. ledna 2023. Dvořák se krátce dotknul také návrhu zákona o hlubinném úložišti, ten by podle něj bylo ideální celý přepracovat. „Nebo alespoň prosadit jeho pozměňovací návrh,“ dodal dolnocerekvický starosta s tím, že první čtení zmíněného zákona by ve Sněmovně mělo proběhnout příští týden.

    Starosta Dvořák dále vyjmenoval „provozní“ problémy, které by vyvstaly v okamžiku samotné výstavby areálu. „Zhruba 400 lidí, kteří se budou na výstavbě podílet, musí někde bydlet. Jejich děti musí chodit někam do školky, do školy, musí někam chodit k holiči, musí jim někdo uvařit, někam musí téct voda, kterou spláchnou. A tyhle problémy stát vůbec neřeší,“ vyjmenoval Dvořák.

    Početnou skupinu účastníků na Dni proti úložišti tvořili obyvatelé Rohozné, která by měla v případě výstavby úložiště být druhou nejvíce dotčenou obcí. Mezi nimi byl i Vladimír Fiala. „Takové akce by určitě mohly pomoci, a to minimálně v tom, že téma hlubinného úložiště neusnulo, že to téma tu stále je a je aktuální. A doufáme, že se o tom dozví další lidé a přidají se k nám,“ řekl dnes na místě Vladimír Fiala.

    Co se týče samotné stavby, největší strach má ze samotné výstavby. „Mě se dotkne nejvíc, protože bydlím v Rohozné. A co se týče samotného provozu, tak bych se nejvíc bál případné sabotáže. Třeba úmyslného vyvolání nějaké poruchy. Věřím, že pokud by k tomu došlo, že plány budou fajn, že to bude namyšleno bezpečně, ale jak jsme si v minulosti vyzkoušeli, jakékoliv lidské dílo, jakýkoliv lidský výtvor, není dokonalý,“ řekl obyvatel Rohozné.

    Podobně mluvila i přítomná starostka Rohozné Štěpánka Šteflová. I ona se dnes na dotaz Drbny zamyslela nad tím, co ji v souvislosti s případnou výstavbou nejvíc trápí. „Samotného uložení se nebojím. Bojím se té samotné stavby. Není to vůbec dořešené. Nikdo si to neumí představit, jen teď nám dělá problém umístit děti do školky, je málo pediatrů i praktiků pro dospělé, zubařů. Tady v okolí nemáme kapacity v řadě věcí. Je tu řada otázek, které se týkají ubytování, stravování, dopravy a tak dále,“ zamyslela se Štěpánka Šteflová. Dnešní akci ocenila, potěšilo ji i to, kolik přišlo lidí. „Tyto akce už trvají dlouho, jsem ráda, že se pořádají. Dnes mám radost, že tu byl snad rekordní počet účastníků. Dnes tu vidím dokonce i lidi z Batelova. Dříve přišli jen ti lidé, kterých se to bezprostředně týkalo.“

    „Musíme se bránit."

    Obavy má i oslovený Milan Podolák z Dolní Cerekve. „Krásná příroda, dobrá voda, to je všechno, co naše děti jednou budou také potřebovat. To teď potřebujeme bránit. Nejvíc se bojím samotné stavby, protože to je obrovský areál a spoustu lidí. A největší problém bude s dopravou. Když tu bude každých šest minut jezdit náklaďák, tak tady bude nepřetržitý proud aut. A to tu přece nechceme. Spoustu věcí o tom nevím. Lidé se bojí určitě i kvůli tomu, že jsou málo informovaní. Vláda ze své pozice obyčejný lid podceňuje. Nevědomosti lidí může vláda třeba i zneužít,“ svěřil se Drbně Milan Podolák.

    Mezi návštěvníky byla i řada dětí, ty měly radost z velkých kaluží všude na poli. I děti měly kromě holínek na nohách oblečený ochranný oblek. S umístěním úložiště v lokalitě Hrádek nesouhlasí ani devítiletá Anežka Šuplerová, která na dnešní akci dorazila s maminkou. „Úložiště bych nechtěla, protože by škodilo krajině,“ vyjádřila se Anežka Šuplerová, jež bydlí s rodinou přímo nad prostorem, kde by se měl případně ukládat radioaktivní odpad.

    „Z oblékání mi bylo zvláštně."

    Pravidelným účastníkem setkání, jejichž hlavním cílem je vyjádřit nesouhlas s výstavbou úložiště, je Jiří Fiala z Rohozné. I on se dnes dopoledne zamyslel nad tím, co by obyvatele čekalo, kdyby lokalita Hrádek „zvítězila“ mezi čtyřmi finálními lokalitami a k výstavbě úložiště by zde opravdu došlo. „Jsem tu dnes proto, že to tady mám rád. Pomáhal jsem tady své blízké oblíkat do těch obleků a byl to pro mě strašně zvláštní pocit. Dnes je to jen jako ze srandy, ale ona to vlastně může být realita. Kdyby se tu fakt začalo stavět, tak by mě to hodně bolelo hlavně kvůli krajině, kde jsem vyrůstal, kterou dobře znám,“ posteskl si Jiří Fiala a dodal, že s místem, kde by měl areál vyrůst, je od dětství hodně spjatý.

    Krátce zhodnotil také postup Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), chybí mu hlavně chybějící odpovědi na konkrétní otázky. „Jednání SÚRAO mi nepřijde kompetentní. Myslím hlavně kvůli tomu, jak změnili umístění úložiště a prezentovali to tak, že na to přišli sami. Přitom na to upozornil náš právník zastupující lokalitu Luboš Kliment. Jsem vysazený i na to, že SÚRAO na každou otázku mlčí. Nic nám neřeknou, když se na něco zeptáme,“ myslí si Jiří Fiala.

    Dalšími dvěma lokalitami, které postoupily do „finálové čtyřky", jsou Březový potok na Horažďovicku v Plzeňském kraji a Janoch u Temelína v Jihočeském kraji. Z Vysočiny  do úzkého výběru postoupily hned dvě výše zmíněné lokality, tedy Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku.

    Obce se vytrvale brání

    Dotčené obce ve čtyřech lokalitách se vybudování úložiště dlouhodobě brání. Třeba zástupci z Hrádku na Jihlavsku argumentují případnými negativními dopady na tamní zdroje pitné vody. Zástupci obcí poukazují na to, že jejich územím prochází evropské rozvodí. Voda podle nich odtud odtéká jak do vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem do povodí Želivky. Jejich právník Luboš Kliment navíc loni našel dokument, kde je zanesené ochranné pásmo v povodí řeky Jihlavy. V minulých suchých letech pomáhala voda z řeky zásobovat obyvatele Jihlavy.

    Zdroje pitné vody

    „Je evidentní, že stát na straně jedné uvažuje o umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů do lokality Hrádek, a na straně druhé se v této lokalitě nachází klíčové zdroje pitné vody národního významu a stát stanovil ochranná pásma, za účelem ochrany a zachování těchto klíčových národních zdrojů pitné vody specifikovaných shora," uvedl již dříve právní zástupce lokality Hrádek Luboš Kliment.

    Ve druhé polovině loňského listopadu navštívil zástupce lokality Hrádek na Vysočině Lukáš Vondrovic, nový ředitel SÚRAO. Starostům osmi dotčených obcí v lokalitě Hrádek na schůzce sdělil pro ně neradostnou zprávu - případné úložiště s největší pravděpodobností začne fungovat o 15 let dříve, než bylo původně plánováno. Jak Jihlavské Drbně po této schůzce vysvětlil ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic, k posunu termínu by mohlo dojít kvůli takzvané zmíněné evropské taxonomii.

    Zdroj: jihlavska.drbna.cz
    Autor:  Lenka Dvořáková

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++  

    Hrádek dál brojí proti úložišti

    18.4.2023

    Více než stovka lidí se zúčastnila v sobotu dopoledne protestní akce v Dolní Cerekvi. Přímo v lokalitě, kde má nejpozději od roku 2050 začít fungovat úložiště vyhořelého jaderného paliva, se sešli odpůrci jeho výstavby.

    „Nechci akci říkat, že byla protestní, i když částečně to protest byl. Hlavně jsme chtěli upozornit na všechny problémy, které se s procesem výběru úložiště dějí. Navíc jsme zjistili, že spousta lidí nejen u nás, ale i v okolí neví, jak konkrétně má povrchový areál v daném území vypadat,“ uvedl k akci starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák s tím, že areál má vzniknout na ploše více než 20 hektarů.

    „Přirovnávám to k našemu JZD, které má šest hektarů nebo naší místní části Spělov, která má o hektar více než zemědělské družstvo. Všichni byli v šoku, že to má být čtyřikrát větší,“ dodává starosta.

    Starosta v souvislosti s úložištěm upozorňuje na další problémy. Pokud by vzniklo na území Hrádku. „Má tam pracovat 450 lidí. Nikdo neřekl, kde budou bydlet, kam budou dávat děti do školy, školky, kam poteče voda, kterou spláchnou. Veškerá infrastruktura na to musí být kapacitní, což v této chvíli není.

    Zdroj: jihlavske-listy.cz

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

    Co si tady navaříme, to si taky sníme. Den proti úložišti na Hrádku

    Zdroj. Jihlavský deník
    19. 4. 2023, 09:48

    Desítky bubáků, nemotorných kosmonautů v ochranných oblecích. Naděje čtená nohama, že je stále ještě co pošlapat. Odpůrci hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek se setkali v sobotu 15. dubna mezi Dolní Cerekví a Rohoznou, kde by budoucí úložiště mohlo stát. Podívejte se na situaci na místě objektivem Milana Slavingera.

    Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák okomentoval situaci následovně: V sobotu jsme na setkání ke Dni proti úložišti více než stovce (možná i 150) občanů poskytli všechny dostupné informace a to včetně rozsahu potenciálního povrchového úložiště, problémů, na které neustále upozorňujeme, a aktivitách spojených s projednávaným zákonem o hlubinném úložišti. Ve spolupráci se spolky z lokality pak v místě horké komory bylo možné ochutnat polévku a pivo. Celá akce totiž byla letos uspořádaná s podtitulem „Co si tady navaříme, to si taky sníme“.

    Luboš Kliment